Історія
Біля школи першої завжди все в цвіту.
Сонце грає в квітах променем барвистим.
«Дякуємо, друзі, за таку красу!»
Кожен перехожий шепче, ідучи по місту.
Кролевецький ліцей№1, як перший спеціалізований навчальний заклад у місті та районі, бере початок свого становлення і розвитку від 2 листопада (14 листопада за новим стилем) 1875 року, коли у місті Кролевець урочисто відкрито 4-класну жіночу прогімназію. Відтоді для дівчаток було наближено можливість одержувати неповну середню освіту.
У 1920 році гімназія була реорганізована в єдину трудову семирічну школу №2 ім. Т.Г.Шевченка. Цього року учні чоловічої гімназії, яка була відкрита у 1913 році у звільненому приміщенні жіночої прогімназії, учениці жіночої гімназії та учні вищого початкового училища були перегруповані у класи спільного навчання хлопців і дівчат.
Новим етапом становлення загальноосвітньої школи №1 став 1932-1933 навчальний рік - реорганізація у середню школу із десятирічним періодом навчання.
Після відкриття інших шкіл у селах Алтинівка, Обтове та у самому місці Кролевець школа одержала нову назву - середня школа №1 ім. Т. Г. Шевченка. Вперше у цьому статусі школа дала п'ятнадцяти випускникам середню освіту у червні 1935 року.
Відтоді педагогічний колектив готував юнаків і дівчат з повною середньою освітою. Плідна праця вчителів по озброєнню учнів міцними знаннями, вміннями до самовдосконалення позитивно впливає на становлення випускників школи.
Серед вихованців школи - науковці, працівники освіти, медицини, культури, промисловості, аграрного сектора, захисники Вітчизни, громадські діячі.
Широка палітра професій, звань спеціальностей, посад, місць праці і проживання колишніх учнів.
Микола Лукаш, випускник школи (по центру)
У числі перших випускників десятирічки і Микола Лукаш - незрівнянно обдарований український перекладач, знавець багатьох літератур і мов. Його однокласник Микола Городиський - російський прозаїк, який свою творчість присвятив тематиці Великої Вітчизняної війни.
Український поет Михайло Ігнатенко у Кролевці провів 10 дитячих років життя і закінчив 4 класи середньої школи №1.
Серед випускників школи Володимир Михайлович Руденко, чия доля пов'язана з цим навчальним закладом, - відомий художник. Мистецтвознавці із США, Франції неодноразово запрошували його до своїх країн для влаштування художніх виставок.
За плідну працю високих звань удостоєні випускники школи: Григорій Дубровський - заслужений лікар УРСР, Галина Піскун - заслужений учитель УРСР, Віталій Піскун -заслужений зв'язківець УРСР, Борис Гришаєв - заслужений майстер спорту СРСР, екс-чемпіон з марафонського бігу.
Дмитро Спаський, випускник школи, закінчив повітроплавальну школу в Москві, працював у галузі конструювання літальних апаратів, у 1980 році сконструював першу модель монтажно-транспортного аеростатичного апарату для установки ліній електропередач.
Випускник 1940 року Євгеній Лісовський у 42 роки став доктором медичних наук, професор, автор 168 наукових праць з радіологічної медицини, заступник начальника кафедри Санкт-Петербурзької військово-медичної академії. Його брат Віктор працював у посольстві СРСР у Бірмі. Мати М.С. Лісовська життя віддала справі навчання і виховання підростаючого покоління, працювала учителем початкових класів середньої школи № 1.
Випускниця школи Л.М.Овчинникова (Велесь) по закінченні сільськогосподарської академії ім. К.А.Тімірязєва у Москві і одержання наукового ступеня очолила кафедру ентомології.
Вихованцем школи був співак Анатолій Бесєдін.
У роки Великої Вітчизняної війни вихованці школи зі зброєю в руках відстоювали незалежність своєї Вітчизни. За мужність і відвагу звання Героя Радянського Союзу удостоєні випускники І.Ф.Балюк, В.М. Майстренко та В.Т. Цимбал.
В окупованому фашистами місті діяла підпільна група «Патріот батьківщини» (вересень 1941- серпень 1943 року), група створена з вихованців школи Ю.К.Компанійця, Д.Ф.Бузовського,
В.А.Павленка, А.І.Журила під керівництвом М.І.Журила - військового офіцера.
Перед початком війни випускники школи Володимир, Ісаак та Наум Дубровські з дозволу наркому оборони СРСР створили сімейний танковий екіпаж, у боях з німецько-фашистськими загарбниками три брати полягли смертю героїв.
97 випускників-десятикласників не повернулися з фронтів Великої Вітчизняної війни. Наталія Подуремя загинула у боях під час рейдів партизанського загону імені Сидора Артемовича Ковпака.
Після звільнення міста від окупації з жовтня 1943 року школа відновила навчання дітей.
У 1944 році 7 випускниць завершили здобуття середньої освіти, перерване війною. Їх ровесники хлопці ще були на фронтах війни.
У 1972 року, у світлий день 1 вересня було прийняте в експлуатацію нове приміщення школи, яка розташувалася у центрі міста за адресою проспект Миру, 2. До сьогоднішнього дня тут школа приймає на свій поріг дітлахів, і саме з цих дверей розлітаються журавлями ті, хто навчався в ній, прославляючи своїми справами свою Альма-матер.
Одним із критеріїв високого рівня знань учнів стало нагородження випускників медалями, першу срібну медаль вручено випускнику О.Г. Звігляничу - в 1946 році, який після закінчення Київського Державного університету ім.. Т.Г.Шевченка захистив дисертацію і одержав звання кандидата наук.
Серед випускників, нагороджених срібною медаллю, А.Г.Ковтун, науковець, працює в Київському Національному університеті ім. Т.Г.Шевченка.
Випускники школи працюють в оборонній, атомній промисловості О.П. Бондаренко понад 25 років працював на атомних електростанціях, був головним інженером Хмельницької АЕС, очолював відділ у Міністерстві атомної енергетики. Іван Завгородній - підполковник, з перших днів на космодромі Байконур забезпечував Систему радіозв'язку космічних апаратів з командним пунктом В.М.Велесь начальник відділу зв'язку національного центру управління і випробування космічних засобів України. С.І.Авраменко - начальник радіостанції одного з торгових пароплавів, що плаває морями і океанами світу.
Знання, одержані у школі, забезпечують можливість учням вступати на навчання до провідних ВУЗів. У посольстві України У Великобританії працює В.М.Спащенко. Випускник Сергій Кулініч. кандидат фізичних наук, старший науковий співробітник університету у Брюсселі (Бельгія).
Плідно працюють у державних установах різного рівня випускники школи. С.О. Артюр - начальник митниці, О.І.Балабон - провідний спеціаліст Комітету по Державних преміях України, Г.М.Романюк - голова районної адміністрації в Києві, Ірина Маруха -банкір. Успішно працюють на журналістській ниві Світлана Малиношевська, Володимир Петренко. Володимир Куриленко - дипломант Міжнародного конкурсу баяністів-акордеоністів, що проходив у Німеччині. Олександр Риндя - автор збірки пісень «Цвіт першої любові». Чарує своїм мелодійним голосом кролевчанка Лариса Колесник.
А на зміну їм підростає молоде покоління. у 1999 році школа була реорганізована у гімназію гуманітарног напрямку.
У 2004 році школа здобула статус спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземної мови.
З 01 липня 2022 року школа переіменована у Кролевецький ліцей №1 Кролевецької міської ради.
Заклад розміщений в центрі міста. Приміщення має ошатний вигляд, у рекреаціях, коридорах багато живих квітів, вдало підібрана кольорова гама стін, працює виставкова експозиція дитячих робіт з природного матеріалу.
З центрального входу школи розбиті клумби, газони, висаджені дерева, кущі, які І утворюють єдиний ансамбль. Взимку біля школи панує неперевершений колорит учнівської творчості.